Tavai drošībai: Kā automašīnā izveidot paštaisītu aizsardzības barjeru pret Covid-19


Tavai drošībai: Kā automašīnā izveidot paštaisītu aizsardzības barjeru pret Covid-19

Viens cilvēks priekšā un viens automašīnas aizmugurē noteikti ir drošāk nekā divi cilvēki, kas sēž viens otram blakus, taču ir vēl papildu lieta, kuru var paveikt, lai nodrošinātu papildu drošību – izveidot aizsargbarjeru. Sadursme.lv jau rakstīja par instruktoru, kurš izgudroja veidu kā neinficēt vienam otru braukšanas nodarbībā. Šis būs vēl viens veids, kā pasargāt sevi automašīnā no infcēšanās ar Covid-19. Atgādinām, ka Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 (5.4. punkts) joprojām nosaka, ka aizliegti privāti pasākumi un privāta pulcēšanās iekštelpās, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros. Tas ir attiecināms arī uz pārvietošanos ar automašīnu.

Kas tev nepieciešams:

 • Izturīga plēves loksne (~0.2mm bieza), 20 cm augstāka un 40 cm platāka nekā Tavas automašīna salons;
 • Divas stiprinājuma lentes, kas būtu pietiekami garas, lai aptītu ap priekšējiem sēdekļiem;
 • Plata un izturīga līmlente;
 • 2-3 koka (vai jebkura cita izturīga materiāla) gabali, lai izveidotu rāmi – tiem jābūt pietiekami gariem, lai tie atbilstu Tavas automašīnas salona formai (skaties attēlu zemāk), un pietiekami izturīgiem, lai atbalstītu visu konstrukciju.

Kas Tev jādara:

 • Izveido T-veida rāmi un tā augšējo daļu divreiz ietin plēvē, lai tas turētos savā vietā.
 • Rāmi kopā ar plēvi ievieto savā automašīnā.
 • Aptin to ap ārdurvju statnēm. Aizvērtas priekšējās durvis noturēs plēvi savā vietā, taču papildu drošībai nostiprini to ar līmlenti.
 • Izgriez plēvē mazus caurumus un izvelc caur tiem stiprinājuma lentes. Apvelc tās ap priekšējiem krēsliem un nostiprini. Aizlīmē caurumus ar līmlenti.
 • Nogriez lieko plēvi. Pārliecinies, ka aizsargbarjera ir labi nostiprināta. Apakšējai plēves daļai ir jāatrodas zem automašīnas priekšējā paneļa centrālās līnijas.

Barjerai būtu jāizskatās šādi: 

Tā nodrošinās aizsardzību, taču Tev arī jāparūpējas, lai automašīna tiktu pietiekami vēdināta, lai ierobežotu korona vīrusa izplatības risku. Lai to izdarītu, atstāj ventilāciju ieslēgtu un nekad neslēdz ārā gaisa recirkulāciju. Papildus tam, turi automašīnas logus nedaudz atvērtus. Pēc katra brauciena vismaz 15 minūtes izvēdini automašīnu. Ja Tavai automašīnai bagāžnieks ir savienots ar salonu, tad vēdini arī to.

Vai šī paštaisītā barjera tiešām palīdzēs?

Mēs nevarējām atrast zinātniskus pētījumus par šo tēmu, tāpēc paši veicām 100 testus, kuru ietvaros automašīnas bija dažādos stāvokļos – ar plastmasas sienu (vai bez tās), automašīnas pārvietojās ar dažādiem ātrumiem (0, 30, 50 un 90 km/h), dažādiem ventilācijas līmeņiem (0, 2, 4) un ar atvērtiem/neatvērtiem logiem (visi aizvērti, priekšējie 5-10 mm atvērti, aizmugurējie 5-10mm atvērti, visi 5-10mm atvērti). Testu laikā automašīnas salonā tika ievadīti glicerīna dūmi (gan no priekšpuses, gan aizmugures).

Rezultātā risinājums ar plastmasas sienu bija visveiksmīgākais. Neatkarīgi no ātruma, plastmasas barjeras otrā pusē mēs nevarējām ne saredzēt, ne sajust glicerīna dūmus.

Ir 3 virzieni, kādos vīruss var izplatīties:

 • No vadītāja uz pasažieri;
 • No pasažiera uz vadītāju;
 • No pasažiera uz pasažieri.

Šī paštaisītā plastmasas barjera nevar nevienu 100% pasargāt no vīrusa, taču augstāk minētā automašīnas ventilācija palīdzēs nodrošināt papildu drošību un ierobežos vīrusa izplatību no pasažiera uz vadītāju un pretēji.

Izplatība no pasažiera uz pasažieri var tikt ierobežota, ja pēc katra brauciena aizmugurējā automašīnas daļa tiek 15 minūtes vēdināta. Tāpat arī ir svarīgi dezinficēt durvju rokturus un drošības jostas.

Kāpēc tieši 15 minūtes? Horvātijas valdība noteica, ka visiem taksometriem ir obligāti 15 minūtes jāvēdina automašīnas salons pēc katra klienta. Tāda pati prasība ir arī pacientu uzņemšanas kabinetos zobārstniecības klīnikās Igaunijā.

Mēs, protams, saprotam, ka glicerīna dūmi nevar tikt 1:1 salīdzināti ar cilvēku siekalām, kas izdalās gaisā ar klepošanu, runāšanu un šķaudīšanu, taču tas ir tuvākais salīdzinājums, ar ko mēs varējām veikt testus.

Nav garantijas, ka šis risinājums pilnībā izslēgs koronavīrusa izplatīšanos, taču mēs iesakām ikvienam darīt visu iespējamo, lai to ierobežotu. Jo ātrāk mēs izkļūsim no šīs krīzes, jo ātrāk mēs visi varēsim atgriezties savās ierastajās ikdienas gaitās.

Ja Tu jau izveidoji automašīnā barjeru, tad pārliecinies, ka tā ir pilnībā nostiprināta un tajā nav caurumu.

Kāpēc aizsargbarjerā nedrīkst būt caurumi?

Kad mēs testējām glicerīna dūmu izplatību automašīnā bez barjeras, redzējām, ka pie standarta ventilācijas uzstādījumiem (aizvērti logi, ventilācija uz vidējo līmeni), dūmi pārvietojās pa automašīnu vairākas minūtes. No vadītāja pie pasažiera, no pasažiera pie vadītāja.

Lai no tā izvairītos, pārliecinies, ka plastmasas barjerā nav neviena cauruma.

Es nevēlos, lai salons izskatās neglīts!

Piekrītam, ka vizuāli barjera neizskatās pārāk labi, taču tas ir ātrākais un lētākais risinājums. Ja Tev padodas paštaisītas lietas, tad, ievērojot augstāk minētos principus, protams, vari izveidot arī vizuāli pievilcīgāku risinājumu. Arī mēs pie tā strādājam.

Tu vari arī iegādāties jau gatavu barjeru, taču pārliecinies, lai tā der Tavai automašīnai, un lai tā ir gaisa necaurlaidīga.

Ja ārā ir auksts, vai tiešām man jātur vaļā logi?

Tev nav jāatver logi pilnībā, atstāj tikai nelielu spraugu. Testu laikā mēs novērojām, ka gadījumā, ja ārā bija auksts, dažiem vadītājiem bija vēsi. Lai nesaaukstētos, rekomendējam vilkt šalli un cepuri.

Lūdzu, never ciet logus, kad automašīnā iekāpj pasažieris. Logu aizvēršana paaugstinās vīrusa izplatīšanās risku. Ja pasažieris pieprasa aiztaisīt logus, laipni norādi, ka logi ir atvērti drošības nolūku dēļ.

Ievēro piesardzību!

Mēs zinām, ka, neskatoties uz pašreizējo krīzes situāciju, ir cilvēki, kuriem ir nepieciešams pārvietoties pa pilsētu. Tas ir iemesls, kāpēc mums jādara viss iespējamais, lai nodrošinātu, ka ikviens cilvēks ir drošībā un vesels. Seko līdzi vietējo ārstniecības iestāžu ieteikumiem un ievēro piesardzību!

Avots: preses relīze, bolt.eu
guest
1 Komentāri
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kaspars
Kaspars
4 months ago

Prātiņ nāc tak mājās..

Citi šobrīd lasa: