Seko mums

Jaunumi

Šomēnes Rīgas Motormuzejā var skatīt “tvaicinieku” un vecāko auto Baltijā

Rīgas Motormuzejā (RMM) 21.februārī tiks atklāta izstāde “Garāža”, kur būs izrādīti jaunākie un spilgtākie 2019. gada Latvijas Antīko automobiļu kluba (AAK) biedru un citu auto kolekcionāru atradumi. Izstādē ir aplūkojami septiņi dažādu laiku un stilu automobiļi. Katram no šiem auto ir savs īpašais stāsts.

Rīgas Motormuzejs īpaši izceļ divus antīkos automobiļus – 1911. gada tvaika auto “Stanley model 63 Toy Tonneau” un vecāko spēkratu Baltijā – 1899. gada “Star 3½ HP”.

Spēkrats “Stanley model 63 Toy Tonneau” ir ražots brāļu Stenliju dibinātajā uzņēmumā “Stanley Motor Carriage Company” ASV. Tvaika iegūšanai kā degviela tika izmantota petroleja, ar kuras palīdzību ūdens tvaiks tika sakarsēts līdz 420 grādiem, tādejādi sasniedzot 42 kg/cm2 spiedienu un ļaujot motoram attīstīt 10 ZS jaudu.

“Stanley” tvaika automobilis bija pirmais autobūves vēsturē, kas jau 20. gadsimta sākumā spēja attīstīt ātrumu virs 200 km/h. Autobūves pirmsākumos “tvaicinieks” bija nopietns konkurents automobiļiem ar iekšdedzes motoru.

Tomēr tam bija arī vairāki trūkumi: tā darbībai bija nepieciešams liels ūdens daudzums, auto bija sarežģīti vadāms, turklāt tā iedarbināšanas process bija ilgs, īpaši ziemā. Vairāk nekā 20 gadu laikā “Stanley Motor Carriage Company” saražoja 10 tūkstošus tvaika automobiļu.

Savukārt auto modeli “Star 3½ HP” 19. gadsimta beigās sāka ražot Lielbritānijas uzņēmumā “Star Motor Company” pēc “Benz & Cie” licences – tas ir pirmais sērijveidā ražotais auto Lielbritānijā. Tehniski un vizuāli tas bija tuvs “Benz Velo”, kurš pasaulē ir pirmais sērijveidā ražotais automobilis.

Sākotnēji rūpnīcas strādniekiem bija nepieciešama nedēļa, lai izgatavotu vienu spēkratu. Tomēr, attīstot ražošanu, jau pēc gada rūpnīca nedēļas laikā izlaida 20 “Star” automobiļus. Kopumā tika izgatavoti tikai 200 šī modeļa spēkrati.

“Star 3½ HP” motors ir novietots automobiļa aizmugurē un to iedarbina, ar roku iegriežot spararatu. Tieši šis auto ir regulāri piedalījies un finišējis leģendārajā Londonas – Braitonas braucienā, tāpat kā cits Rīgas Motormuzeja auto “vectētiņš” 1903. gada “Krastin”. Pērn spēkratu orģinālā stāvoklī izsolē iegādājas kolekcionārs no Latvijas.

Processed with VSCO with g3 preset

Kā jau iepriekš ziņoja Sadursme.lv, izstādē arī būs aplūkojams amerikāņu auto sacīkšu lepnums 1912. gada “Stutz Series A, kas tiek uzskatīts par ASV sērijveida sporta automobiļu pirmsākumu.

Vēlme meklēt arvien jaunus, izcilus autobūves paraugus Latvijā sakņojas 1972. gadā dibinātā Antīko automobiļu kluba (AAK) būtībā. Toreiz plašās Padomju Savienības garāžās, šķūnīšos varēja atrast izcilus autobūves paraugus, kas pārsvarā bija kara trofejas. Daudzi no šiem atradumiem tagad apskatāmi muzeja ekspozīcijā.

Avots: motormuzejs.lv

Izsaki savas domas...

avatar

Jaunākās

To Top