Seko mums

Dažādi

Sākta iniciatīva gaisa kvalitātes uzlabošanai Rīgā; tā paredz ievērojamas izmaiņas satiksmē

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana iniciatīvai “Par tīru gaisu Rīgā”, kuras ietvaros viens no mērķiem ir ievērojami ierobežot autotransporta kustību galvaspilsētā.

Autors atzīst, ka jau 15 gadus rīdzinieki elpo piesārņotu gaisu, kas atstāj negatīvu iespaidu uz veselību. Likums paredz iedzīvotājiem tiesības uz daudz tīrāku gaisu, nekā tas ir tagad un, autoraprāt, rīdziniekiem tas ir jāizmanto.

“Rīgā ir netīrs gaiss, kaut gan iedzīvotājiem tīru gaisu garantē Satversmes 115. pants un Ministru kabineta 2009. gada 3. novembra noteikumi Nr.1290 „Noteikumi par gaisa kvalitāti” (turpmāk MK noteikumi), kur ir noteiktas pieļaujamās piesārņojošo vielu koncentrācijas gaisā un norādīts, kā rīkoties, ja pieļaujamās piesārņojošo vielu koncentrācijas ir pārsniegtas.”

Lai arī kopumā tiek strādāts pie Rīgas gaisa kvalitātes, izstrādājot rīcības plānus, to rezultāts nav paredzams produktīvs. Kā iemesls tam ir pārāk neaktīva rīcība, proti, pašvaldībai vajadzētu stingrāk kontrolēt uzņēmumu atbildību pret gaisa kvalitāti un, pats galvenais, ierobežot galveno gaisa piesārņojuma avotu – autotransportu.

Iniciatīvas “Par tīru gaisu Rīgā” autors situācijas uzlabošanai iesaka mainīt normatīvos aktus un noteikt pašvaldībai tīra gaisa nodrošināšanu kā obligātu prasību, turklāt jānosaka prasību realizēt piecu gadu laikā.

“Pirmkārt, ir jānosaka, ka pašvaldībai ir nevis tiesības ierobežot autotransporta kustību, bet gan pienākums ierobežot autotransporta kustību, ja tikai tā ir iespējams nodrošināt tīru gaisu. Otrkārt, ir jāsaka, ka gaisa kvalitātes piesārņojums ir novēršams 5 gadu laikā.”

Iespējamais rīcības plāns mērķa realizēšanai varētu ietvert, piemēram, iebraukšanas maksas ieviešanu piesārņotā gaisa zonās vai pat aizliegumu konkrētās zonās iebraukt noteikta vecuma mašīnām, tāpat arī iespējams ierobežot iebraukšanu mašīnām ar vienu braucēju vai ieviešot pāra vai nepāra automašīnu numuru iebraukšanas aizliegumu. Šādā veidā jau piecus gadus pēc Ministru Kabineta noteikumu grozījuma rīdziniekiem būtu iespēja ieelpot daudz labākas kvalitātes gaisu, secina iniciatīvas autors.

Inicitatīva “Par tīru gaisu Rīgā” portālā Manabalss.lv ievietota aptuveni pirms nedēļas. Šobrīd tai ir aptuveni pussimts atbalstītāju.

Avots: manabalss.lv/par-tiru-gaisu-riga/ / Ilustratīvs attēls: Instagram

Izsaki savas domas...

avatar

Jaunākās

To Top