Ļaudis sašutuši: Vēsturiskajā Krāslavas centrā būs automazgātava


Ļaudis sašutuši: Vēsturiskajā Krāslavas centrā būs automazgātava
foto: skaties.lv

Krāslavā pilsētas centrā, līdzās vienai no senākajām mūra ēkām novadā un netālu no citām vēsturiski nozīmīgām celtnēm ļauts būvēt automazgātavu. Par to daudzi Krāslavas iedzīvotāji un eksperti ir sašutuši, vēsta raidījums “Bez Tabu”.

Kultūras, arhitektūras eksperti ir pārliecināti, ka Kārsavas pilsētas centrs ir kā radīts, lai to sauktu par vēsturisko centru. Tāpēc ļaudis ir neizpratnē, kāpēc seno ainavu ar domes svētību grasās izjaukt, uzbūvējot automazgātavu līdzās vēsturiskajam linu pieņemšanas punktam.

Ekrānuzņēmums

Kritiski par domes darbību izsakās Zaiga Gaile, arhitekte, eksperte arhitektūras mantojuma atjaunošanā: “Ja nav par parūpējušies par vēsturisko centru, ja tas nav svarīgi, nezinu, ar ko viņi vispār nodarbojas,” Sašutusi par automašīnu mazgāšanu blakus vēstures liecībām ir arī Ineta Zelša Sīmansone – muzeoloģe, un domnīcas ”Creative Museum” vadītāja. “Automazgātava šajā vietā – tas ir, maigi sakot, dīvaini, lai neteiktu vairāk. Šī vieta varētu būt kultūras punkts, kultūras apmaiņas vieta vai kāda kafejnīca,” tā komentē Ineta. Faktam, ka automazgātava iedragās pilsētas centra ainavu, piekrīt arī citi kultūras un mākslas pārstāvji, kā arī arhitekti. Arhitekts Dāvis Gasuls: “Arī Kārsavā kaut kas ir jāpietaupa. Kārsavā nav tik daudz to lietu un vietu, kas varētu kalpot kā vēsturiskais pilsētas centrs.”

Ekrānuzņēmums

Pašlaik Kārsavā ir viena automazgātava. Tā atrodas pilsētas nomalē. Daļa uzrunāto kārsaviešu uzskata, ka divas automazgātavas nelielā pilsētā nav vajadzīgas. Izskan arī viedoklis, ka otru automazgātavu varētu izvietot citā vietā. Taču daži Krāslavas iedzīvotāji atzinīgi vērtē jebkādu uzņēmējdarbību pilsētā.

Ekrānuzņēmums

Kā izrādās pašvaldībai vēsturiskā mūra ēka, kurai līdzās taps automazgātava, nekad nav bijusi vajadzīga, par ko liecina fakts, ka tā nekad nav piederējusi vietvarai. Pirms trim gadiem vēsturisko ēku un zemi ap to iegādājās Kārsavas puses iedzīvotājs Jānis Zeiļuks. Nu viņš, piesaistot Lauku atbalsta dienesta līdzfinansējumu, jau uzsācis automazgātavas būvniecību.

“Mēs uztaisīsim to, ko solījām. Būs cilvēkiem ”narmaļna” vieta, kas ierakstīsies ļoti skaisti. Būs baneri kā blakus esošajam veikalam ”Citro” un neona apgaismojums. Būs arī krēsliņi, lai apsēstos,”

Jānis Zeiļuks, būvē automazgātavu.
Ekrānuzņēmums

Krāslavas Domes priekšsēdētājas Ināras Silickas nostāja par būvniecību esot negatīva, tomēr neesot pašvaldības spēkos aizliegt būvēt automazgātavu konkrētajā vietā, jo tā ir privāta teritorija ar apbūves statusu. Pēteris LaganovskisKārsavas domes priekšsēdētājas vietnieks stāsta: “Mēs varējām diskutēt par vēsturiskā centra noteikšanu, bet to vajadzēja darīt pirms tam, senāk. Tagad jau ir par vēlu. Mums nebija tiesību iebilst. Tomēr uzskatām, ka viņam [teritorijas īpašniekam] vajadzēja uzprasīt iedzīvotāju viedokli. Teritorijas plānojumā te paredzēta apbūve. Šo apkaimi varējām noteikt kā vēsturiski nozīmīgu, bet laikam kaut ko esam palaiduši garām kādā brīdī,”

Ekrānuzņēmums

Bijušo linu pieņemšanas punktu varētu pelnīti iekļaut kultūras pieminekļu sarakstā, ja vien kāds uzņemtos to savest kārtībā, stāsta Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas vadītāja Vilma Platpīre. Vairāk uzzini skatoties raidījuma “Bez Tabu” sižetu.

Sadursme.lv aicina! Sūti savu reportāžu video vai stāsta veidā par kādu no Tev šķietami aktuālajām problēmām uz mūsu e-pastu: sadursmeredakcija@gmail.com. Tavas domas tiks uzklausītas un, iespējams, arī publicētas mājas lapā un soc.tīklos!

Avots: skaties.lv/Bez Tabu

2
Izsaki savas domas...

avatar
2
0
0
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2
karsavietisJuris
Newest Oldest Most Voted
Juris
Guest
Juris

Vispār jau Kārsavā, ja nu kādu tas interesē un tiek pamanītas kādas dīvainības vietvārdu lietošanā, bet, kad raksts top Rīgā, visiem ir apmēram vienalga, vai runa par Kārsavu, vai Krāslavu, attālums starp šīm Latgales pilsētām ir nieka 127 km un vidējais rīdzinieks nezine ne vienu, ne otru

karsavietis
Guest
karsavietis

Da tur ir grausti, ne vēstures liecības! Prieks ka kaut kas vismaz tur būs. Labāk nekā tās ebreju laiku celtnes, par kuriem iestājas tikai vietējie liekēži un no pabalstiem dzīvojošie.

Citi šobrīd lasa: