Krāpnieki, uzdodoties par Swedbank darbiniekiem, izkrāpj tūkstošiem eiro


Krāpnieki, uzdodoties par Swedbank darbiniekiem, izkrāpj tūkstošiem eiro

2021.gada 17. jūnijā Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Daugavpils iecirknis saņēma informāciju par krāpniecības gadījumu, kurā vīrietim viltus bankas darbinieks izkrāpa vairāk nekā 4 tūkstošus eiro. Kā jau ierasts, krāpnieks uzdevās par bankas darbinieku un iemantojot personas uzticību no bankas konta izkrāpa ievērojamu naudas summu. Analoģisks gadījums atkārtojās ar kādu Daugavpils iedzīvotāju, no kura viltus bankas darbinieks izkrāpa gandrīz divus tūkstošus eiro. Par dotajiem faktiem ir uzsākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana.

Neraugoties uz Valsts policijas un banku aicinājumiem būt atbildīgiem un neizpaust savus internetbankas pieejas datus, policijā aizvien tiek saņemti iesniegumi no personām, kurām tiek izkrāpti finanšu līdzekļi.
Valsts policija atkārtoti brīdina par telefonkrāpnieku aktivitāti. Proti, visbiežāk zvanītāji runā krievu valodā un uzdodas par banku darbiniekiem, cenšas izvilināt internetbankas pieejas datus – lietotājnumurus un paroles, kurus prasa apstiprināt ar attālinātajiem autentifikācijas rīkiem (piemēram, Smart-ID PIN kodiem). Valsts policija atkārtoti atgādina, ka pats drošākais veids kā pārbaudīt vai zvanītājs ir krāpnieks, ir lūgt personu sniegt informāciju latviešu valodā. Krāpnieki nepārzina latviešu valodu un nekavējoties sarunu pārtrauc, kas norāda uz to, ka zvanītāja mērķis ir bijis finanšu līdzekļu izkrāpšana.

4.jūnijā Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Krāslavas iecirkņa darbinieki uzsāka kriminālprocesu par nelikumīgām darbībām ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem. Likumsargi fiksēja krāpšanas gadījumu, kurā ar 1982.gadā dzimušu sievieti sazinājās persona, kura uzdevās par Swedbank Latvija darbinieku un lūdza sievieti pārbaudīt savu kontu, lai pārliecinātos par ienākušiem naudas līdzekļiem. Pārbaudot bankas kontu, sieviete pārliecinājās, ka ir saņēmusi vairāk nekā 2 tūkstošus eiro no kādas sievietes Latvijas bankas konta. Krāpnieki pārliecināja personu par to, lai viņas kontā varētu ienākt vēl lielāki finanšu līdzekļi viņai ir nepieciešams sniegt savus bankas datus, ko sieviete arī izdarīja. Krāpniecisko darbību rezultātā no sievietes tika izkrāpti vairāk nekā 3 tūkstoši eiro.

Valsts policija ir fiksējusi arī vairākus gadījumus, kuros krāpnieki piedāvā personām pasargāt savus finanšu līdzekļus, kā rezultātā, iedzīvotāji vēloties pasargāt sevi no krāpniekiem apšaubāmā veidā, iekļūst šādu krāpnieku lamatās.

Valsts policija aicina ņemt vērā, ka viltvārži zvana laikā informē personu par it kā aizdomīgu darījumu bankas kontā un, lai to anulētu, lūdz nosaukt kartes numuru, PIN kodu un citu sensitīvu informāciju. Krāpnieku mērķis ir iegūt citas personas piekļuves rīkus – lietotāja vārdu, paroles, maksājumu karšu datus, SmartID pin kodus, lai vēlāk iegūtu piekļuvi konkrētās personas elektroniskiem finanšu līdzekļiem un pārskaitītu tos uz ārzemju kontiem, kurus izsekot ir ļoti grūti.

Vairākos policijas fiksētajos gadījumos krāpnieki ir ne tikai izkrāpuši kontā esošo naudu, bet gan noformējuši ātros aizdevumus un tūlīt pēc naudas ienākšanas kontā to pārskaitījuši uz ārvalstu kontu.

Valsts policija atgādina būt uzmanīgiem un nekādā gadījumā svešiniekiem neatklāt savu bankas kontu pieejas datus. Ne banku, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad neprasīs atklāt šādu informāciju. Tas, ka telefonsarunas laikā uzrādās Latvijas numurs vai pat valsts iestādes nosaukums, nenozīmē, ka zvana tiešām no Latvijas. Krāpnieki spēj ģenerēt telefonu numurus.

Avots: vp.gov.lv

Izsaki savas domas...

avatar
Citi šobrīd lasa: