Seko mums

Ieteikumi

Kādu atstarotāju izvēlēties un kā to pareizi lietot?

Diennakts tumšajā laikā neapdzīvotās vietās un slikti vai nevienmērīgi apgaismotās apdzīvotās vietās atstarotājs jālieto ne tikai gājējiem, bet arī velosipēdistiem. Ar atstarojošo elementu jābūt aprīkotiem arī bērnu un invalīdu ratiem un citiem pārvietošanās līdzekļiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) apkopojis informāciju, kas no plašā piedāvājuma klāsta palīdzēs izvēlēties viskvalitatīvāko un efektīvāko atstarotāju.

Pērkot atstarotāju tirdzniecības vietās, svarīgi pārliecināties, ka prece patiešām ir “atstarotājs”. Tirgū var tikt piedāvāti gaismu atstarojoši priekšmeti, kas nav paredzēti gājējiem – šādas preces, kas tikai vizuāli atgādina atstarotāju, ir, piemēram, suvenīrs vai atslēgu piekariņš, kuri nenodrošina pietiekamu atstarošanu. Tāpat arī vienmēr jāpārliecinās, vai prece ir marķēta ar CE marķējumu, kas apliecina, ka preces ražotājs ir uzņēmies atbildību un apstiprina atstarotāja atbilstību izvirzītajām prasībām.

Svarīgs ir arī atstarotāja lielums. Atstarotājs nedrīkst būt mazāks par 15 kvadrātcentimetriem (tas ir vismaz sērkociņu kastītes lielumā). Tāpat arī jāpievērš uzmanība materiālam, no kura izgatavots atstarotājs, jo visaugstākā gaismas atstarošanas spēja ir mikroplazmas materiāliem, turklāt tie ir arī mīksti un lokani. Gājējiem nav ieteicams izvēlēties “cietos” atstarotājus. Tie vairāk paredzēti velosipēdiem, piemēram, ievietošanai spieķos, kur tie pēc nofiksēšanas ir labi saskatāmi un to virsma ir perpendikulāri automašīnas staru kūlim. Turpretī piestiprināts pie apģērba, “cietais” atstarotājs kustas līdz ar to, samazinot atstarošanas spējas.

Izvēloties atstarotāju, ir jāņem vērā, ka vislabāk pamanāmi ir balti vai citu gaišu toņu atstarotāji. Tad seko dzelteno toņu atstarotāji, bet nav ieteicami tumšo toņu atstarotāji. Tāpat arī svarīgi ir tas, vai uz iepakojuma norādīta informācija par ražotāju (nosaukums un adrese).

Atstarotājs jāpiestiprina tajā ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai. Piestiprina pie apģērba, ap roku vai kāju. Gājējiem, kuru izvēlētais maršruts regulāri ved pa šoseju malām, vislabāk ir izvēlēties tieši atstarojošās vestes, jo tās atstarojošais lauks ir daudz lielāks un pamanāmas no visiem skatupunktiem.

Lentveida atstarotājus ieteicams aplikt ceļgala augstumā vai ap roku ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei. Piekarināmais atstarotājs pie apģērba jāpiestiprina tā, lai to “noķertu” automašīnas gaismu.  Atstarotājs nav pamanāms vai to ir grūti pamanīt, ja tas piestiprināts pie apģērba neatbilstošā vietā vai veidā un to daļēji aizsedz apģērbs.

Atgādinām, ka, sākoties rudenim, Valsts policija pastiprinātāk pievērusies gājēju un riteņbraucēju drošības problēmai uz autoceļiem, īpaši uzsverot mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku atbildību, pārvietojoties diennakts tumšajā laikā.

Avots: ptac.gov.lv / Ilustratīvs attēls: lottand.lv
avatar

Jaunākais

To Top