Kādas ziemas riepas labāk izvēlēties, ar vai bez radzēm?


Kādas ziemas riepas labāk izvēlēties, ar vai bez radzēm?

Ziema tuvojas, un autovadītājiem nepieciešams iegadāties ziemas riepas. Latvijā obligāta prasība ir ziemas vai vissezonas riepas periodā no 1. decembra līdz 1. martam.

Autovadītājam ir iespēja izvēlēties riepas ar radzēm vai bez tām, tāpēc šajā rakstā aplūkosim, kas ir radzes, kam tās domātas un apskatīsim priekšrocības un trūkumus radzēm. Tas palīdzēs atbildēt uz jautājumu, kādas riepas izvēlēties tieši Tev – riepas ar radzēm vai tomēr bez tām!

Kas ir radzes un kādu funkciju tās pilda?

Radzes ir radžoto riepu protektora daļā iestrādāti metāla dzelkšņi. Radzes ir domātas, lai radītu papildus saķeri ar ceļa segumu, kas ir noderīgi ziemā uz apledojuša vai sablīvēta sniegota ceļa. Radzes ir nelielas un spicas, tās palīdz mašīnai saglabāt stabilitāti un bremzēt pat uz apledojuša ceļa.

Iespējams iegadāties riepas ar jau ieliktām radzēm, vai arī riepas ar speciāli izveidotām atverēm, kurās ielikt radzes. Jāņem vērā, ka lietotām riepām radzes nebūs iespējams ievietot – radžu ievietošana paredzēta tikai jaunām riepām.

Likumdošana

Latvijā radžotas riepas drīkst izmantot laika periodā no 1. oktobra līdz 1. maijam. Izskaidrojums ļoti vienkāršs – radžotas riepas bojā ceļa segumu, ja riepas nenonāk saskarsmē ar sniegu vai ledu.  Mašīna nedrīkst būt aprīkota ar sajauktu komplektu starp radžotām un neradžotām riepām.

Jābūt uzmanīgam, ja nepieciešams ceļot ar radžotām riepām, jo vairākās Eiropas valstīs radžotās riepas ir aizliegtas, piemēram, Polijā.

Radžu priekšrocības

Apskatīsim, kāpēc autovadītāji izvēlas iegadāties riepas ar radzēm vai ievietot radzes riepās:

  • Radzes palīdz saglabāt stabilitāti un kontroli pār automašīnu ekstrēmos apstākļos ar apledojušu vai apsnigušu ceļa segumu;
  • Radzes ir noderīgas, ja bieži tiek braukts pa lauku vai meža ceļiem;
  • Labāka saķere, kas sekmē efektīvāku pāatrināšanos, kā arī mazina bremzēšanas ceļa garumu uz apsniguša ceļa.
  • Sagādā pārliecību mazāk pieredzējušiem braucējiem ziemā neradīt bīstamas situācijas vai negadījumus.

Radžu trūkumi

Tagad apkoposim galvenos iemeslus, kāpēc varbūt izvairīties no radžotu riepu iegādes vai radžu ielikšanas:

  • Riepas ar radzēm veido lielāku troksni, nekā riepas bez radzēm;
  • Radzes ir metāla dzelkšņi, tāpēc tie bojā ceļa segumu;
  • Radze braukšanas laikā var izkrist, radot bīstamību uz ceļa citiem braucējiem;
  • Ja ceļš ir svaigi apsnidzis, radzes nekādu priekšrocību nedod. Tieši otrādi, radzes palielina bremzēšanas ceļu un paātrināšanās laiku. Tas pats attiecas arī uz slapja asfalta;
  • Radžotām jābūt vai nu visām riepām, vai nevienai;
  • Dažās Eiropas valstīs radzes ir aizliegtas, kas ietekmē ceļošanu ar mašīnu.

Atbilstība Latvijas klimatam

Viss ir atkarīgs no tā, pa kādiem ceļiem ir plānots braukt. Ja ir apsnidzis vai apledojis un jābrauc pa lauku vai meža ceļu, tad radzes noteikti palīdzēs.

Kopumā Latvijas klimats nerada autovadītājam obligātu vajadzību pēc radzēm, tāpēc arī radzes vasarā ir aizliegtas. Piemēram, Krievijā radzes ir atļautas visu gadu, jo klimats ir bargāks, salīdzinot ar Latvijas klimatu.

Vai ir nepieciešama uzlīme, ja riepām uzliktas radzes?

Agrāk bija nepieciešams uzlīmēt uzlīmi uz automašīnas loga, lai brīdinātu citus autovadītājus par radžotām riepām, taču Latvijas likumdošana vairs neprasa uzlīmes uz logiem automašīnām ar radžotām riepām. Taču, ja nepieciešams ceļot, ir jāparbauda galamērķa valstu likumdošanas prasības. Piemēram, Lietuvā un Baltkrievijā informatīva uzlīme uz aizmugurējā loga par radžotām riepām ir obligāta prasība gan vietējiem iedzīvotājiem, gan iebraucējiem.

Plānojiet iegādāties jaunas ziemas riepas?

Riepas.lv piedāvā kvalitatīvas riepas ar garantiju. Piesaki servisa pierakstu jau šodien – https://www.riepas.lv/Servisa-pieraksts

Avots: riepas.lv
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Citi šobrīd lasa: