Seko mums

Aktuāli

Kādas auto spuldzes izvēlēties braukšanai tumsā?

Gada tumšākajos mēnešos daudzus autovadītāju prātus var nodarbināt jautājumi – kādas spuldzes vislabāk noder drošai braukšanai tumsā? Vai ir kāda tehnoloģija, ko izmanto spuldzēs, lai uzlabotu naktsredzamību? Uz ko jāskatās spuldzes parametros, lai maksimāli labi redzētu naktī?

Ja diennakts tumšajā laikā autovadītājam jāpārvar bedraini ceļi, mežaini apvidi, kur auto priekšā var izskriet kāds dzīvnieks, ieteicams iegādāties auto spuldzes ar vislielāko iespējamo starojuma attālumu, kas uzlabo redzamību un sniedz ilgāku reaģēšanas laiku pēkšņiem manevriem. Lielāka izgaismotā ceļa distance ievērojami uzlabo drošu braukšanu tumsā. Piemēram, braucot naktī pa ceļu ar ātrumu 90 km/h, automašīnas tālās gaismas halogēnu lukturi priekšā apgaismo ceļu maksimāli 140 metru attālumā. Ja priekšā parādās dzīvnieks, atrēķinot reakcijas laiku, vadītājam paliek ap 100 metru, lai izvairītos no šķēršļa. Ja strauji jābremzē, automašīna ar šādu ātrumu uz sausa ceļa pilnībā spēj apstāties pēc 85 metriem. Bet ziemā, kad segums apledojis vai slapjš, bremzēšanas ceļš ievērojami palielinās.

Halogēna, LED vai ksenona?

Veikalu plauktos automašīnu priekšējiem lukturiem pieejamas halogēna, ksenona un LED spuldzes:

  • Visplašāk tiek izmantotas halogēn­spuldzes, jo tās ir visekonomiskākās. Labā ziņa, ka halogēnspuldžu ražošana ir tehnoloģiski ievērojami attīstījusies un mūsdienās pieejamas spuldzes ar izteiktu spilgtumu. Tāpēc nav jāmaina visi priekšējie lukturi, lielākoties var ievērojami uzlabot redzamību sliktos gaismas apstākļos, ja nomaina vien spuldzītes. Tas ir būtiski, jo halogēn­spuldzēm ir īpatnība, ka lietošanas laikā tām mēdz samazināties gaismas atdeve, zūd sākotnējā staru kūļa spilgtums. Halogēnspuldzes pieejamas zilā, dzeltenā, zaļā, violetā un citās krāsās. Šādu spuldžu uzstādīšana nepārkāpj likumdošanas normas, jo priekšmetus apgaismo baltā krāsā neatkarīgi no krāsas, ko redz pretējā joslā braucošais autovadītājs.
  • Savukārt, Ksenona spuldzes izstaro daudz spil­gtāku gaismu, bet tās ir ievērojami dārgākas un uzstādīšanai vajadzīgs speciāls aprīkojums.
  • Arī LED spuldzēm ir lielas izmaksas, tāpēc tās vairāk izmanto jaunās automašīnās.

Philips sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā Marija Vorkule vērš uzmanību, ka autovadītājiem, kuri vēlas gūt maksimāli labāku redzamību nakts stundās, jāraugās uz spuldzīšu iepakojuma marķējumu, proti, cipariem +80%, +130%, kuri norāda, ka šāda veida spuldzes ir spilgtākas par minimālo tiesību aktos noteikto spil­gtumu un nodrošina labāku naktsredzamību.

Vadošie auto spuldžu ražotāji piedāvā efektīvus risinājumus, kā uzlabot redzamību diennakts tumšajā laikā.

Philips X-tremeVision spuldzes nodrošina līdz pat 130% spilgtāku gaismu, salīdzinot ar likumā noteikto minimālo apgaismojumu. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka šo spuldžu izturība ir zemāka nekā parastajām spuldzēm (450 stundas), toties paredz augstāku drošības līmeni. Savukārt Philips X-tremeVision Plus spuldzes piedāvā par 45 metriem garāku labi pārredzamās distances garumu uz ceļiem, tā nodrošinot līdz 2 sekundēm lielāku laiku reaģēšanai uz iespējamiem šķēršļiem. Philips X-tremeVision Plus auto spuldzes uzlabo redzamību uz ceļa diennakts tumšajā laikā un salīdzinājumā ar citām ļauj agrāk pamanīt šķēršļus uz ceļa.

Osram Night Breaker Laser arī nodrošina par 130% labāku apgaismojuma gaismu un par 40 metriem garāku gaismas kūli. Tām ir līdz pat 20% baltāka gaisma, kas ļauj vieglāk redzēt, samazina acu nogurumu un nodrošina ērtāku braukšanu. Šīm spuldzēm mūža ilgums ir līdz 500 stundām.

Tiem autovadītājiem, kuri lielākoties pārvietojas pa lielpilsētu ar labi apgaismotiem ceļiem, ieteicams izvēlēties spuldzes ar ilgāku kalpošanas laiku un mazāku spožumu. Veikalu plauktos var atrast spuldzes, kuru kalpošanas ilgums ir aptuveni 1500 stundu, tas nozīmē, ka iespējams nobraukt pat 80 000 km līdz nākamajai spuldžu maiņai.

Avots: la.lv

Izsaki savas domas...

avatar

Jaunākais

Seko mums

To Top