Seko mums

Ieteikumi

Jauns vai lietots auto? 7 fakti, kas palīdzēs izdarīt izvēli

Izvēloties jaunu automašīnu, daudzi no mums nonāk izvēles priekšā: iegādāties to lietotu, ietaupot naudu, vai pavisam jaunu, samaksājot par auto krietnu naudas žūksni. Esam sagatavojuši pārskatu, kas palīdzēs apzināties galvenās atškirības starp jaunu un lietotu auto un lieti noderēs, veicot izvēli.

Automašīnas iegādes cenu atšķirības

Jauna automašīna cenas ziņā ir dārga un to no saviem personīgajiem līdzekļiem var iegādāties tikai retais. Visbiežāk jauna auto iegādei tiek ņemts kredīts, bet šādā gadījumā jārēķinās arī ar procentu maksājumiem, kas sadārdzina kopējās izmaksas.
Lietotu auto cilvēki mēdz iegādāties arī par iepriekš sakrātu naudu, iztiekot bez papildus izmaksām. Tomēr, ja arī lietots auto tiek ņemts līzingā, auto salīdzinoši zemās cenas dēļ arī procentos pārmaksātā summa būs ievērojami mazāka. Arī līzinga termiņš šajā gadījumā, visticamāk, būs īsāks.

Jaunai automašīnai strauji krīt vērtība

Jaunas automašīnas cena par vismaz 10 % samazinās jau tajā mirklī, kad tā izripo no autosalona. Jāpiebilst arī, ka straujākais automašīnas vērtības kritums ir pirmajā gadā pēc tās iegādes – šī iemesla dēļ reizēm izdevīgāk iegādāties nevis jaunu, bet pāris gadus lietotu automašīnu.
Tāpēc, ja esi izlēmis iegādāties lietotu auto, ieteicams vispirms salīdzināt automašīnu cenas, jo, iespējams, ka ar pieejamajiem līdzekļiem varēsi iegādāties labāk aprīkotu un jaudīgāku mazlietotu automašīnu.

Jaunam auto ir vairāku gadu garantija

Būtiski, ka jaunam auto komplektā nāk vairāku gadu garantija, tāpēc pirmos gadus nav jāuztraucas par dārgiem remontiem, jo tie tiks segti garantijas ietvaros.  Nereti auto ražotāji vai dīleri piedāvā arī bezmaksas palīdzību uz ceļa, gan arī dažādas citas priekšrocības. 
Lietota automašīna ir pastiprināti pakļauta tehnisku problēmu riskam, kuru dēļ  jaunajam īpašniekam auto servisā visbiežāk nākas atstāt prāvu naudas summu. Pērkot lietotu auto, svarīgi pārbaudīt auto nobraukumu, tomēr jārēķinās, ka tas var būt uzrādīts neprecīzi.

Degvielas patēriņš

Vēl viens būtisks faktors ir degvielas patēriņš. Lai arī degvielas patēriņš ir atkarīgs no daudz un dažādiem faktoriem, piemēram, motora jaudas un izmantotā degvielas veida, jaunajiem auto modeļiem patēriņš visbiežāk ir samazināts.
Vēl svarīgi atcerēties: ja auto pirkts lietots un tam ir kādas tehniskas problēmas, arī tas var veicināt lielāku degvielas patēriņu.

Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis

2019. gada 1. janvārī stājās spēkā jaunās transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes, kas atkarīgas no oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzuma gramos uz vienu kilometru, ko rada automašīnas, kas pirmo reizi reģistrētas pēc 2009. gada 1. janvāra. Vecākiem transportlīdzekļiem ekspluatācijas nodokļa aprēķināšanas kārtība nemainās un tā atkarīga no automobiļa pilnas masas, motora tilpuma un motora maksimālās jaudas.
Šajā gadījumā mazāks nodoklis būt jāmaksā pavisam jauniem auto, kuriem ir neliels CO2 izmešu daudzums, un apmēram 10 gadus veciem auto modeļiem.

Apdrošināšanas izmaksas

Vēl viena izmaksu kategorija ir apdrošināšana. OCTA ir obligāta prasība ikvienam auto īpašniekam, taču KASKO polise ir brīvprātīga izvēle. Izņēmums ir līzingā pirktās automašīnas. Tām KASKO ir obligāts.
Jāņem vērā – jo vecāka ir automašīna, jo mazākas būs apdrošināšanas izmaksas. Tas saistīts ar to, ka lietotu automašīnu bojājumu gadījumā izmaksātās kompensācijas ir daudz mazākas.

Ērtības un praktiskums

Jaunu auto ir pavisam vienkārši pielāgot vēlmēm un vajadzībām. Auto tirgū ir viegli atrodami modeļi, kas atbilst klienta specifiskajām vēlmēm, tādējādi nodrošinot maksimālu mērķa sasniegšanu.
Savukārt, izvēloties lietotu automašīnu, jārēķinās, ka dabūsi to, kas būs pieejams, proti, atrast labu lietotu auto ar pircējam vajadzīgo specifisko komplektāciju būs sarežģīti un, visdrīzāk, nāksies no kādas kārotās ekstras atteikties.

Izvēloties automašīnu, būtiski izvērtēt to, vai ietaupīto naudu pēc laika nenāksies iztērēt dubultā dažādos remontos un auto ikdienas uzturēšanā.
Kurš kritērijs jums, izvēloties starp jaunu vai lietotu auto, šķiet vissvarīgākais? Vai gadījies kādreiz veikt nepareizo izvēli?

Avots: autodna.lv, swedbank.lv / Ilustratīvs attēls: pixabay.com
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Jaunākais

To Top