Seko mums

Jaunumi

Izstādes “Balttour 2020” apmeklētāji tiks pārsteigti ar unikālu sacīkšu spēkratu

Starptautiskās tūrisma izstādes-gadatirgus “Balttour 2020” apmeklētājus Rīgas Motormuzejs pārsteigs ar unikālu sacīkšu spēkratu – 1912. gada STUTZ series A, kas tiek uzskatīts par ASV sērijveida sporta automobiļu pirmsākumu.  STUTZ series A būs redzams Rīgas Motormuzeja izstādē “GARĀŽA”, kas tiks atklāta pēc nepilna mēneša.

Simtgadīgais sacīkšu zirgs STUTZ series A ražots amerikāņu Ideal Motor Car Company, kas gadu vēlāk pārtop par Stutz Motor Car Company. Uzņēmuma galvenais konstruktors un vizionārs bija Harijs Kleitons Stacs (Harry Clayton Stutz). Pateicoties viņa apņēmībai un idejām, STUTZ automobiļi kļūst par amerikāņu sacīkšu auto lepnumu.

Jau ar pirmo STUTZ sacīkšu modeli H. Stacs bija trāpījis desmitniekā. 1911. gadā leģendārajās Indianapolis 500 jeb Indy 500 sacīkstes STUTZ kā debitants četrdesmit dalībnieku konkurencē bez īpašām tehniskām ķibelēm finišē augstajā 11. vietā. Šis auto sacensībām tika sagatavots nieka piecu nedēļu laikā. Par šo sasniegumu H. Stacs izteicās: “The Car That Made Good in a Day” “Auto, kas kļuva slavens vienā dienā”. Pēc Indianapolisas 500 jūdžu sacīkstēm STUTZ automobiļi turpina triumfēt – 1912. gadā STUTZ  izcīnīja 25 uzvaras 30 sacīkstēs. Savukārt, 1915. gadā STUTZ automobilis šķērso Ziemeļameriku no Kalifornijas līdz Ņujorkai rekordīsā laikā – 11 dienās, 7 stundās un 15 minūtēs.

Panākumi sacensībās sekmēja STUTZ automobiļu sērijveida ražošanu. Ļoti askētiski būvētais STUTZ iekaro tirgu, amerikāņu sirdis un kļūst par pielūgsmes objektu un statusa apliecinājumu ilgam laikam. Lai gan Rīgas Motormuzeja divvietīgais sporta spīdsters STUTZ series A ražots lietošanai ārpus trases, tajā pamanāmas īsta sacīkšu auto iezīmes. Tas sastāv no šasijas, kurai pievienoti divi sēdekļi, motora pārsegs, dubļu sargi un degvielas bāka auto aizmugurē. Vispamanāmākā sporta auto iezīme ir monostikls, kas pasargāja braucēja seju no vēja un kukaiņiem. Auto aprīkots ar jaudīgu 50 ZS Wisconsin 4 cilindru motoru ar iespaidīgu 6,4 litru tilpumu, aizmugurējā tiltā integrētu pārnesuma kārbu un milzīgiem 34 x 4,5 collu koka spieķu riteņiem. Auto spēja attīstīt ātrumu līdz 116 km/h.

Izstādē “GARĀŽA” tiks izrādīti spilgtākie 2019. gada Latvijas Antīko automobiļu kluba (AAK) biedru un Latvijas seno auto kolekcionāru atradumi. Izstādē būs aplūkojami 7 dažādu laiku un stilu automobiļi; katrs ar savu individuālu stāstu. Vairāk par izstādi www.motormuzejs.lv.  

Avots: csdd.lv

1
Izsaki savas domas...

avatar
1
0
0
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0
Šomēnes Rīgas Motormuzejā var skatīt "tvaicinieku" un vecāko auto Baltijā - sadursme.lv
Newest Oldest Most Voted
trackback

[…] jau iepriekš ziņoja Sadursme.lv, izstādē arī būs aplūkojams amerikāņu auto sacīkšu lepnums 1912. gada “Stutz Series A“, kas tiek uzskatīts par ASV sērijveida sporta automobiļu […]


Jaunākās

To Top