Seko mums

Ieteikumi

Ieteikumi drošai braukšanai diennakts tumšajā laikā

Rudenī autovadītājiem jāpielāgojas dažādām izmaiņām dabā. Ceļi kļūst slidenāki, neparedzamāki, nokrišņu dēļ apgrūtinās redzamība, turklāt arī iespēja baudīt dienas gaismu strauji sarūk. Lai auto vadīšana tumsā neradītu problēmas, ieteicams atcerēties un ievērot pāris lietas.

Izvēlies atbilstošas gaismas.

Daudzi autovadītāji  diennakts tumšajā laikā izmanto nepiemērotus lukturus. Piemēram, autovadītāji, kuru auto ir aprīkoti ar enerģiju taupošām dienas gaitas lampām, iestājoties tumsai, aizmirst pārslēgt tās uz tuvajām vai tālajām gaismām. Šādā situācijā no aizmugures braucošais auto priekšābraucošo var nepamanīt un izraisīt sadursmi. Daudzi šoferi diennakts gaišajā laikā brauc ar miglas lukturiem un, iestājoties tumsai, aizmirst par to, ka lukturi jāpārslēdz. Izvēloties lukturus, jāņem vērā arī laikapstākļi. Piemēram, ja līst lietus vai spēcīgi snieg sniegs, labāk braukt ar ieslēgtām tuvajām gaismām arī ārpus apdzīvotām vietām. Šāda izvēle ieteicama pat tad, ja ārā ir jau krietni satumsis, jo tālie lukturi atspīdēs lietus pilienos.

Neapžilbini citus ar tālajām gaismām un neļauj apžilbināt tevi.

Tālās gaismas diennakts tumšajā laikā var būt bīstamas pretī braucošajam transportlīdzekļa vadītājam. Tālās gaismas jāpārslēdz uz tuvajām, ja pretī tuvojas automašīna vai aizmugurē esošā automašīna veic apdzīšanu. Atpakaļ tālās gaismas jāpārslēdz vien tad, kad otrs transportlīdzeklis ir drošā attālumā. Savukārt, ja pretī braucošā transportlīdzekļa gaismas šķiet pārāk spilgtas, jāsamazina ātrums un jācenšas nedaudz novērst skatienu. Ja tas nelīdz, auto ir ceļu satiksmei droši jāapstādina. Apžilbināt pretī braucošo transportlīdzekļa vadītāju ir stingri izliegts, pat tad, ja viņš brauc pretī ar ieslēgtiem tālajiem lukturiem.

Pielāgo vadības rīku apgaismojumu.

Dažādas gaismas auto salonā, ja ārā ir tumšs, var atspīdēt uz stikliem un ievērojami pasliktināt redzamību uz ceļa. Lai no tā izvairītos, jāizslēdz vai jāsamazina dažādu mērierīču un papildus ierīču apgaismojumu. Tāpat svarīgi atcerēties pielāgot atpakaļskata spoguli tā, lai aizmugurē braucošā transportlīdzekļa gaismas neapžilbinātu.

Rūpējies par vējstikla un spoguļu tīrību.

Vējstiklam vienmēr ir jābūt tīram un caurredzamam, taču tumsā netīrs vai slapjš vējstikls var būt īpaši bīstams. Pirmkārt, netīrs stikls ierobežo jau tā slikto redzamību. Otrkārt, pilieni uz vējstikla izpludinās atstaroto gaismu no laternām un pretī braucošajiem transportlīdzekļiem, tāpēc būs īpaši apgrūtināta redzamība uz ceļa. Ja laukā līst vai snieg, nepieciešams nekavējoties ieslēgt vējstikla tīrītājus atbilstošā režīmā. Ja lietusgāzes vai snigšana ir pārāk intensīva, ieteicams labāk nobraukt malā un pagaidīt, līdz laikapstākļi uzlabosies.

Uzmanies no meža dzīvniekiem.

Ja diennakts tumšajā laikā nākas braukt arī ārpus apdzīvotām vietām, jābūt īpaši piesardzīgam, jo uz ceļa var izskriet meža dzīvnieks. Tumšā laikā dzīvnieku uz ceļa ir ļoti grūti savlaicīgi pamanīt. Ja ceļš ved cauri mežam, noteikti jāsamazina braukšanas ātrums un jāvēro arī to, kas notiek ceļa malās, ne tikai uz paša ceļa. Ja tiek pamanīts dzīvnieks, jābūt īpaši piesardzīgam, jo meža zvēri nereti pārvietojas baros.

Uzmanies no gājējiem bez atstarotājiem.

Diennakts tumšajā laikā īpaši jāuzmanās no gājējiem, turklāt daļa no tiem, par spīti nelaimju statistikai un ceļu satiksmes noteikumiem, joprojām nelieto atstarotājus. Vadītājam jābūt ļoti vērīgam un, ja tas iespējams, jācenšas nebraukt pārāk tuvu ceļa malām, pa kurām var pārvietoties gājēji vai velosipēdisti.

 Izvēlies braukšanai atbilstošas brilles.

Ja auto vadītājs nēsā brilles,  tām ir jābūt ar atspīdumu samazinošu slāni. Diennakts tumšajā laikā ļoti daudz elementu var apžilbināt acis vai apgrūtināt redzamību un nepiemērotas brilles šos efektus var vēl vairāk pastiprināt.

Avots: polise247.lv / Ilustratīvs attēls: dbs.lv
avatar

Jaunākais

To Top